Українська мова

Взаємозв'язок показників функціонального стану

яєчників протягом менструального циклу

Ефект, папороті, арборізація, кристалізація, слини, ефект, арборізаціі

З настанням полової зрілості дівчинки в яєчниках починається регулярне дозрівання фолікулів і утворення в них яйцевих кліток, здатних до запліднення. Коли яйцева клітка повністю дозріла, фолікул розривається (цей процес називається овуляцією) і яйцеклітина, що звільнилася, готова до запліднення, попадає по матковій трубі в матку. Овуляція наступає в здорової дівчинки або жінки посередині між двома менструаціями, звичайно на 14-16 день від 1-го дня останньої менструації (при 30-денному циклі). На місці розриву фолікула в його порожнині відбувається невеликий крововилив. Клітки на внутрішній поверхні стінки фолікула, що розірвався, починають розмножуватися й змінюють своє фарбування в жовтий колір. Тому це утворення називають жовтим тілом.

Якщо яйцеклітина не запліднилася й загинула, жовте тіло незабаром в'яне. Наступає наступна менструація. Після зникнення жовтого тіла в яєчнику починає созрівати новий фолікул, знову відбувається овуляція й знову утвориться жовте тіло. Таке чергування дозрівання фолікула й утворення жовтого тіла відбувається періодично доти, поки не відбудеться запліднення яйцеклітини, що викличе настання вагітності й тимчасове припинення менструацій.

При дозріванні фолікула в яєчнику утворяться естрогенні гормони (естрогени), а при розвитку жовтого тіла - прогестерон. Послідовність дії гормонів під час менструального циклу показана на малюнку.

Овуляція ділить цикл на дві фази: фазу дозрівання фолікула, або фоллікулінову (12-16 днів), і фазу жовтого тіла, або лютеінову (10-14 днів).

Як ми вже відзначали, тривалість менструального циклу в кожної жінки своя (різна) і із часом (з віком) може змінюватися. Бувають короткі цикли (21-24 дня), середні (25-30 днів) і довгі (31-35 днів). Тривалість циклу залежить від тривалості дозрівання фолікула.

Погоджене функціонування описаного механізму відіграє важливу роль не тільки в становленні жіночого організму, але й у настанні вагітності, її течії, переході жінки з репродуктивного періоду життя в менопаузальний, а також у плані можливості розвитку ряду гормонозалежних пухлин (як доброякісних, так і злоякісних).

 

Гормональний стан жінки характеризується правильним співвідношенням полових гормонів на різних стадіях менструального циклу.  У першій  половині циклу кількість естрогенних гормонів повільно росте й досягає максимуму в день, що передує виходу дозрілої яйцеклітини (овуляція). Потім протягом 1-го - 2-х днів кількість естрогенів спадає. Друга половина циклу характеризується наявністю іншого гормону - прогестерона.

Процес зміни кількості естрогенів супроводжується ростом виразності кристалізації слини («ефект арборизації»), що починає проявлятися в здорової жінки за 6-7 днів до дня овуляції, досягаючи максимуму в день овуляції (цей день відповідає максимальній виразності кристалізації - появі «листів папороті»). Таким чином, спостерігаючи в тест-мікроскоп за виразністю кристалізації слини, ми можемо судити про співвідношення гормонів (естрогенів і прогестерона) і виявити, на який день циклу приходиться вихід яйцеклітини.

Тривалість існування кожної мікроскопічної картини й зміна її іншої в кожної здорової жінки повинні бути строго визначеними, що регулярно повторюються залежно від тривалості її менструального циклу. При продовженні (затягуванні) однієї картини або відсутності її зміни іншої («переживанні» феномена «арборизації»), тобто якщо кристалізація слини не зменшується через 14-15 днів менструального циклу або навіть продовжує наростати, а також у випадку, якщо виразність кристалізації здобуває хвилеподібний характер, варто запідозрити порушення функцій яєчників і звернутися до лікаря. Це дозволить вчасно діагностувати ряд захворювань, здійснити корекцію гормональної функції й попередити розвиток більш серйозних порушень.

 

Провівши протягом 2-х місяців спостереження за характером зміни кристалізації Вашої слини Ви зможете не тільки визначити тривалість Вашого циклу але й установити за скільки днів до виходу яйцеклітини у Вашій слині з'являються перші кристали. Тим самим у кожному з наступних циклів, використовуючи отриману й занесену в таблицю інформацію, Ви зможете прогнозувати день овуляції як тільки з'являться перші ознаки кристалізації.

Після того, як Ви переконалися, що Ваш гормональний стан у нормі, Ви можете одержати достовірну інформацію про настання «небезпечних» або «безпечних» днів у поточному циклі.

 

Рекомендовані статті:

- Планування здорового потомства

- Принципи планування статі

- Планування статі та овуляція

- Природна контрацепція

- Інструкція

 


МАГАЗИН ВРЕМЕННО

НЕ РАБОТАЕТ 


Статьи:

- Кристаллизация слюны

- Планирование потомства

- Мальчик или девочка?

- Принципы планирования пола

- Планирование пола и овуляция

- Естественно или искусственно?

- Самоконтроль при беременности


Как избежать нежелательной беременности

- Естественная контрацепция

- Послеродовой период


Методы планирования

Сделай сам:

- Выбор времени зачатия

- Выбор поз и фрикций

- Выбор диеты

Подсчитай сам:

- Китайский календарь зачатия

- Биологические ритмы

- Метод «Обновления крови»

Искусственные:

- Метод сортировки

- Метод фильтрации

- Метод "Микросорт"


Скачать литературу:

- Брошюра "Мальчик или Девочка"

- Краткая инструкция

- Рекомендации по применению

- Овуляция у животных


Овуляция у животных:

- Информация для собаководов